Palenie szkodzi-plakat

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IVa Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Annopolu przystąpili do VI edycji programu „Bieg po zdrowie”. Zajęcia realizowano w oparciu o zróżnicowane metody aktywizujące dostosowane do wieku uczniów. Czwartoklasiści m.in. liczyli koszty jakie generuje palenie papierosów, w grupach tworzyli antyreklamy papierosów, komiksy, plakaty.

Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do dyskusji, wymiany doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów.

Dzięki zajęciom nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli stosować w życiu codziennym. Z realizacją programu zostali zapoznani ich rodzice.

„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Jego nadrzędnym celem jest zwiększanie wiedzy oraz umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.

Główne cele programu to:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych na zajęciach z wychowawcą.

Uczniowie w ciągu całego cyklu wykonali zadania, które dotyczyły następujących aspektów uzależnienia nikotynowego oraz prewencji:

1. Palenie jest niezdrowe.
  2. Jak się nie dać złowić nałogowi?
  3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
  4. Palenie szkodzi.
  5. Jak zrobić, żeby nie palić?
  6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

Koordynator programu

p. Renata Ul

Palenie szkodzi zdrowiu-plakat

Skończ z paleniem-plakat