Gazetka ścienna o historii liczby pi

14 marca w naszej szkole swoje święto obchodziła ludolfina, czyli liczba π (stała matematyczna określająca stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy). Z tej okazji zorganizowano szereg różnorodnych działań, których celem było pokazanie, iż matematyka to nie tylko wzory i trudne zadania, ale również znakomita zabawa.

Uczniowie kl. IV-VIII obejrzeli film pt. "Ludolfina - tajemnicza liczba π”, zapoznali się z wieloma matematycznymi ciekawostkami, wykonywali prace plastyczne, rozwiązywali łamigłówki, mierzyli obwód i średnicę okrągłych przedmiotów, a także zgłębiali tajniki obecności liczby π w poezji, muzyce i sztuce.
Dla ciekawych!
Liczba π jest pomocna w obliczaniu pola i obwodu koła. Nazywana jest też ludolfiną, co zawdzięcza holenderskiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który pod koniec XVI wieku obliczył jej wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Jest liczbą nieskończoną, ale jej przybliżona wartość stosowana w szkole wynosi 3,14. W Stanach Zjednoczonych zapis daty rozpoczyna się od miesiąca, stąd amerykański fizyk Larry Shaw  wpadł w 1988 r. na pomysł obchodów Dnia Liczby Pi właśnie 14 marca.

Poniżej podane jest rozwinięcie dziesiętne liczby л z dokładnością 50 cyfr po przecinku:
π = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510...